PRZYSMAK KRZYSZTOFA KOLUMBA

Mój uproszczony PRZEPIS na „CREME CARAMEL” (tu we Włoszech nazywany czasem „mlekiem po portugalsku”) jest szybki i nadzwyczaj łatwy!
Skladniki to: jajka, cukier, mleko i wanilia (i trochę kakao).

Najpierw jednak kilka słów o tym deserze:

(Foto: crème caramel)
Był on już znany w starożytnym Rzymie, tylko że dodawano do niego wiele aromatycznych przypraw, łamiąc w ten sposób słodki smak. Później zaczęto dodawać trochę miodu. Mijały wieki, i oto nasz deser dotarł do czasów odkrywcy Ameryki (1492) – Krzysztofa Kolumba, który upowszechnił go w czasie swoich wypraw do Nowego Świata, szczególnie wśród portugalskich marynarzy. Jest nadzwyczaj popularny w krajach Ameryki Łacińskiej, a szczególnie w Meksyku, pod nazwą „flan”. Również nazwa francuska – crème caramel” – stała się popularna, po triumfie tego finezyjnego deseru w południowej Francji.
A oto PRZEPIS (3 porcje):
*250 ml mleka + aromat waniliowy
*70 g cukru
*2 jajka
*gorzkie kakao do posypania
Mleko z wanilią doprowadzamy do wrzenia i odstawiamy na bok. W czasie gdy „odpoczywa” (10 min.), mieszamy w misce 2 jajka z 70 g cukru. Potem wlewamy do nich mleko, dobrze mieszając. Prawie gotowe!
Zawartość wlewamy do 3 foremek, które następnie wstawiamy do letniej WODY w niskim naczynku (jak na zdjęciu).
Umieszczamy w piekarniku (150 st.) na mniej więcej godzinę (zależy od piekarnika).
 W trakcie zerkamy czy konsystencja jest już dość spoista.
Jak wyłożyc krem na talerzyk? Gdy foremki się ochłodzą, przejeżdżamy ostrym nożem wzdłuż ich ścianek (by krem się z łatwością od nich odczepił) i nakrywamy każdą foremkę talerzykiem, obracając ją następnie do góry nogami, by ułatwić wyjście. W tym miejscu należałoby krem polać karmelem (czyli roztopionym cukrem z odrobiną wody), ale ja  posypuję go jedynie odrobiną  gorzkiego kakao (bo cukier lepiej ograniczać), po czym wstawiam do lodowki. Smacznego!
* Można przyozdobic, wg fantazji, np. wisienką z syropu.

 

PRZYSMAK KRZYSZTOFA KOLUMBA ultima modifica: 2017-07-04T12:17:46+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *