POTENZA – MIASTO DO ODKRYCIA

Wprawdzie Potenza nie jest masowo odwiedzana przez turystów, ale kto ją zwiedził, nie pozostał obojętny na jej osobliwy urok. Tak jak np. Giorgio Armani, który zachwycił się tamtejszą starówką. To miasto, będące stolicą południowego regionu Bazylikata, oferuje naprawdę wiele interesujących rzeczy:
Most Musmeci

od  STAROŻYTNEGO Mostu św. Wita, zbudowanego jeszcze przez Rzymian w III wieku n.e., po SUPERNOWOCZESNY (foto powyżej) Most Musmeci, który nawet otrzymał miano narodowego monumentu! (pierwsza tego typu we Włoszech nominacja dotycząca obiektu infrastruktury). Od HISTORYCZNYCH kościołów, poprzez średniowieczne zaułki i bramy, po NOWOCZESNE wieżowce.
A kuchnia? Jej specjałów (szczególnie makaron domowy ze słynnym ragú) trzeba po prostu skosztować w licznych i gościnnych restauracjach i trattoriach.
W Potenzy znajdują się też ruchome schody: pierwsze – jeśli chodzi o długość – w Europie, i drugie na świecie, po Japonii. Są one w tym wielopoziomowym mieście naprawdę przydatne.
Jeśli macie okazję pojechać do Potenzy (ok. 2 godz. z Neapolu lub 3,5 godz.szybkim pociągiem z Rzymu), gorąco Was namawiam.
Głównym placem miasta jest Plac Mario Pagano, na którym odbyły się w 2017 i 2019 r. koncerty powitania Nowego Roku transmitowane, również za granicę, przez RAI, czyli Radio Televisione Italiana.
Dlaczego Plac Mario Pagano, zwany też Placem Prefektury, jest wspaniały?
Bo cechuje go prawdziwa elegancja. To, co uderza, to jego absolutna symetria, gdyż jest regularnym kwadratem. Otaczają go 4 ważne konstrukcje:

Foto: http://lagoccia.cgsmonsbertazzoni.org – Plac Mario Pagano
1. PAŁAC PREFEKTURY z epoki napoleońskiej, emanujący wielkością i siłą, czyli walorami, które każde imperium (w tym przypadku Napoleona) starało się zawsze wcielić w swe dzieła.
2. Budynek Inu-GENERALI, który jest siedzibą słynnej na całym świecie instytucji ubezpieczeniowej z Triestu i posiada styl – podobnie jak inne budynki Generali we Włoszech – majestatyczny. Został wzniesiony w 1938 r., a zaprojektowała go gwiazda architektury z epoki  włoskiego faszyzmu – Mario De Renzi. Pod siedzią Generali, w podcieniach, znajdziemy wspaniałą kawiarnię Gran Caffè, eleganckie magazyny oraz historyczny sklep z wyborną czekoladą.
3. Teatr liryczny „TEATRO STABILE”, zainaugurowany w 1881 roku przez włoskiego króla Humberta I (Umberto I di Savoia). Jest to teatr zbudowany na wzór teatru San Carlo (św. Karola) w Neapolu, który z kolei należy do najpiękniejszych teatrów lirycznych na świecie, i o którym oniemiały z zachwytu słynny pisarz francuski Stendhal napisał: Nie ma w Europie niczego, co – nie mówię, że przybliża się do tego teatru, ale – oddaje o nim bladą ideę”. Jak wspomniałam, teatr w Potenzy jest jego mniejszą kopią i jest często nazywany familiarnie San Carlino tj. św. Karolkiem.
Teatro Stabile
4. XIX-wieczny budynek, na którego parterze miesciła się jeszcze w latach 90-tych kawiarnia Caffè Pergola założona na pocz. 1800 r. Była ona często przyrównywana do słynnej Caffè Aragno w Rzymie, uczęszczanej przez literatów i malarzy. Dziś niestety obydwie kawiarnie już nie istnieją.
Olbrzymi Plac Pagano ma jeszcze jedną osobliwość – ZEGAR, który 40 lat temu zatrzymał się na długo w wyniku tragicznego trzęsienia ziemi, o którym wiadomość obiegła wówczas cały świat. Zginęło wowczas ok. 3 tysiące osób. Pamiętam, był rok 1980 i studiowałam na UJ w Krakowie. Radio włoskie, które mi często towarzyszyło przy nauce języka włoskiego, poświęcało tej tragedii sporo czasu. Dziś jest to jedynie  dalekie wspomnienie, wspomnienie wydarzenia, z którego Potenza (słowo „potenza” oznacza siłę, moc) wyszła zraniona, ale jeszcze silniejsza.
Czytaj również: Duchy z Potenzy
POTENZA – MIASTO DO ODKRYCIA ultima modifica: 2017-07-23T12:58:06+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *