ZŁOTO NEAPOLU NAZYWA SIĘ PIZZA

Jeśli zapytacie się przeciętnego Włocha, jakie jest jego ulubione danie, zazwyczaj Wam odpowie: PIZZA, a najlepiej jeśli z Neapolu.

Gdy w czerwcu 1989 r. przygotowywałam się do ślubu, w miejscu niezbyt dalekim od Neapolu, w jego centrum – przy wejściu do pizzerii BRANDI – pojawiała się pamiątkowa tablica: Tutaj 100 lat temu narodziła się PIZZA MARGHERITA.
 Z przyjemnością odnotowuję tę zbieżność, bo do pizzy mam słabość, a do pizzy Margherity szczególną! Jest ona królową pizzy, i również imię wzięła od królowej.
Ale cofnijmy się w czasie. Jesteśmy w 1889 r. właśnie w Neapolu, gdzie gości ostatni król Włoch Umberto I wraz ze swoją żoną – MARGHERITĄ di Savoia. Królowa jest zaciekawiona neapolitańską pizzą, o której już dużo słyszała na swym dworze, lecz protokół nie pozwala jej oczywiście udać się do pizzerii. Ale w gościnnym i fantazyjnym zawsze Neapolu nic nie jest niemożliwe: tak więc pizzeria przybywa do królowej…
Raffaele Esposito z pizzerii Brandi przygotowuje 3 rodzaje pizzy, jednakże wersja z pomidorem, mozzarellą i świeżą bazylią odnosi triumf, gdyż oprócz walorów smakowych posiada kolory włoskiej flagi: zieleń (bazylia), biel (mozzarella) i czerwień (pomidor). Od tego momentu ta właśnie pizza staje się oficjalnie Pizzą Margherita (na cześć entuzjastycznej królowej) i z biegiem czasu podbija cały świat.
Jak wiadomo, nie ma dziś prawie na świecie zakątka, gdzie nie można by znaleźć pizzerii. A sama pizza, nie tylko Margherita, stała się tak uniwersalna, że chyba nawet Nowozelandczyk jest dziś przekonany, że narodziła się ona w Nowej Zelandii!
Neapol jest oczywiście pełen pizzerii. I zresztą jak mogłoby być inaczej. Neapol bez pizzerii byłby jak Wenecja bez gondoli.
Gdzie w Neapolu można zjeść pyszną pizzę? Wszędzie. A gdzie najlepszą? Tu już odpowiedź jest trudniejsza, bo artystów od pizzy, często kontynuujących rodzinne  bogate tradycje, jest cały ogrom.
Gdy będziecie w Neapolu, radzę Wam zaglądnąć do tych pizzerii, które oprócz wyśmienitej pizzy mają też ciekawą otoczkę historyczną.
Polecam wspomnianą na początku pizzerię BRANDI. Powstała ona w 1780 r. i znajduje się w pobliżu wspaniałego Placu Plebiscytu (Piazza del Plebiscito). Oprócz słynnej „Margherity” możecie tam zjeść np. pizzę poświęconą jakiejś wybitnej postaci z Neapolu. Bardzo mi smakowała niedawno Pizza Totò (na cześć mitycznego komika). Nie jest to tradycyjna pizza, czyli wypieczona w piecu, ale pizza usmażona. Jest wypełniona bogatym farszem: ser provola, ser ricotta, boczek i pomidor.
Warta uwagi jest też Pizzeria STARITA, która istnieje od 1901 r. i znajduje się w pobliżu przystanku metra Materdei. W niej kręcono w 1954 r. sceny z filmu „Złoto Neapolu” (reż. De Sica) z Sophią Loren w roli pizzaioli. Na ścianach tej pizzerii znajdziecie zresztą plakaty z tego filmu (patrz foto poniżej).
Dziś tradycję rodzinną kontynuuje Antonio Starita, który w czasach kręcenia filmu miał zaledwie 10 lat i tak oto wspomina: „Cała grupa filmowa przybywała wieczorem do lokalu na pizzę – Sophia Loren, De Sica, Totò... Patrzyłem na nich, jakbym był w kinie. A to kino było tym razem w naszym lokalu”. Pizzeria Starita, podczas Jubileuszu 2000, otrzymała w Watykanie wyróżnienie od papieża Jana Pawła II, co pozostawiło ślad w karcie menu. „Pizza Papieża” to pizza z kwiatami cukinii, z kremem dyniowym, papryką i serem provola.
Jeśli natomiast zechcecie podążyć śladem Billa Clintona, ex-prezydenta Usa, odwiedzcie „PIZZERIĘ U PREZYDENTA” (via dei Tribunali), by skosztować pizzę, która przypadła do gustu prezydentowi w czasie szczytu G7 w Neapolu, w 1994 r.

CIEKAWOSTKI: Prawdziwa neapolitańska pizza, wypiekana wg precyzyjnych reguł, i do której używa się produktów lokalnych o wysokiej jakości, powstała na początku XVIII wieku.

Istnieją liczne konkursy dla pizzaiolów, jak np. Pizzaworld, Światowe Mistrzostwa Pizzy, Oscar Pizza.

Złożono wniosek o wpisanie pizzy na listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Unesco.

ZŁOTO NEAPOLU NAZYWA SIĘ PIZZA ultima modifica: 2017-07-27T17:36:49+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

1 thought on “ZŁOTO NEAPOLU NAZYWA SIĘ PIZZA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *