FRYWOLNA FONTANNA

Najsłynniejszą fontanną we Włoszech jest bez wątpienia Fontanna di Trevi, która znajduje się w Rzymie. Ileż jednak innych fontann, słynnych i mniej słynnych, a jednakowo fascynujących, napotyka się w czasie podróży po Włoszech! Są one przykładem tzw. małej architektury, a ich atrakcja wzrasta przy „wyrzucaniu” przez nie wody. Ale czy tylko zawsze woda z nich wytryskiwała? O tym za chwilę…

Czy znacie Treviso? Nieduże, ale przeurocze miasto niedaleko Wenecji, które tak bardzo reprezentuje wdzięk włoskiej prowincji? Jeśli się tam znajdziecie, nie zapomnijcie skosztować tiramisù, słynnego w całym świecie deseru, który narodził się właśnie w tym miejscu. Jego wielbiciele mogą już od kilku lat świętować oficjalnie w dniu 21 marca „Tiramisù Day. Ten” słodki” dzień obchodzi się wszędzie, ale szczególnie uroczyście w Treviso.

W tym uroczym mieście radzę Wam również zobaczyć niesłychanie oryginalną fontannę. Fontannę z Piersiami (Fontana delle Tette). 

Gdybyśmy mogli się przesunąć w czasie, o kilka wieków wstecz, wypilibyśmy z niej… wino – białe lub czerwone.

Fontanna z Piersiami powstała w 1559 r., w okresie dużej w mieście suszy, na polecenie Podesty Republiki Weneckiej – Alvise Da Ponte. Ponieważ Treviso znajdowało się wówczas pod dominacją Wenecji, weszło w zwyczaj, że za każdym razem, gdy świętowano wybór nowego Podesty (najwyższy urzędnik o uprawnieniach sądowniczych i wojskowych), z fontanny tryskało wino: z jednej piersi białe, a z drugiej czerwone, i pili je mieszkańcy gratis przez 3 dni! Tak było aż do upadku Republiki Weneckiej w 1797 r.
ORYGINAŁ fontanny znajduje się dziś pod portykiem Pałacu Trzystu (gościł w przeszłości Najwyższą  Radę uformowaną z 300 członków), ktory jest obecnie siedzibą władz administracyjnych i miejscem ważnych wystaw.
Natomiast KOPIĘ fontanny wykonał peruwiański artysta Miguel Miranda i możecie ją zobaczyć (i pogłaskać, co przynosi szczęście) w Zaułku Podestà (Vicolo Podestà), spacerując po centrum historycznym Treviso.

FRYWOLNA FONTANNA ultima modifica: 2017-08-27T17:41:55+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *