KRETYNI NIE SĄ NIGDY ELEGANCCY

 

Foto: Lorenzo Bozzi (wikipedia.org)
Są to slowa Giorgia Armaniego i jednocześnie tytuł jego książki, która – wydana ponad dwa lata temu, w 80-te urodziny stylisty – wpadła mi ostatnio w ręce.
Ktoś mógłby zadać polemiczne pytanie: ciekawe ilu kretynów ubiera się u niego? I nie byłoby ono całkiem bezpodstawne, biorąc pod uwagę, ilu kretynów na świecie posiada duże pieniądze! Ale jak wszyscy wiemy, nie wszystko da się za pieniądze kupić. Wielką kreację- tak, ale już elegancję – nie! Stąd można być drogo i dobrze ubranym, ale niekoniecznie być eleganckim. Tak jak można posiadać mądre książki i niekoniecznie być inteligentnym.
Czyż nie jest tak, że gdy widzimy wulgarną osobę w markowych ciuchach, uświadamiamy sobie jak bardzo elegancja zależy od poziomu osoby (a nie jedynie od  markowych ciuchów) – jej sposobu zachowania, chodzenia i mówienia, w połączeniu oczywiście z logicznym ubiorem?
Lubię Armaniego, jakiego widzi się często na wybiegach: w ciemnym podkoszulku, w prostych ciemnych spodniach i w białych adidasach. Jest zawsze dyskretny (unika mass mediów) i skromny, i potwierdza to w słowach: „Kocham rzeczy, których nie zauważa się już z daleka”… „Uwielbiam osoby nieśmiałe, które mają szacunek dla innych”.
Armani jest osobą dyskretną i również perfekcyjną. Może więc dlatego nawiedza go często koszmarny sen, który kiedyś ujawnił: „Wszystko jest gotowe na sali: światla, fotografowie, zasiadająca publiczność. Pokaz się już rozpoczyna, ale brakuje ubrań…”.
W KSIĄŻCE, wydanej przez Rizzoli Etas, jest wiele innych interesujących wypowiedzi króla mody, pochodzàcych z licznych jego wywiadów. Oto niektóre z nich:
„Styl to elegancja, nie ekstrawagancja. Nie jest ważne dać się zauwazyć, ale dać się zapamiętać”.
„Wyeliminujcie nadmiar, wyolbrzymcie wygodę i dostrzeżcie elegancję rzeczy mało  skomplikowanych”.
„Ubieraj się w taki sposób, że gdy widzisz jakieś swoje zdjęcie, nie jesteś w stanie przypisać mu daty”.
„Nie lubię banalności czy światowości. Ale muszę się przyzwyczaić”.
„Eksponowanie pieniędzy jest rzeczą wulgarną. Ja, nawet gdy stałem się bogaty, działałem zawsze z dyskrecją”
„W społeczeństwie, w którym króluje aparycja trzeba wyglądać, jednakże być reprezentuje dziś jeszcze walor fundamentalny. Uważam że wyglądać ma krótki przed sobą czas, natomiast być jest na życie.

 

KRETYNI NIE SĄ NIGDY ELEGANCCY ultima modifica: 2017-09-01T11:18:49+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *