MARMUR PRZEMIENIONY W TKANINĘ

 

To nie do wiary, ale welon, który przykrywa Chrystusa (patrz WIDEO powyżej), nie jest zwiewnym i miękkim muślinem, jak mogłoby się w pierwszej chwili wydawać, ale twardym marmurem.
Rzeźba Chrystusa przykrytego welonem, którą widzicie na WIDEO, jedyna w swoim rodzaju, robi na każdym niezwykłe wrażenie.

„Oddałbym 10 lat własnego życia, aby być autorem takiego arcydzieła” – powiedział Antonio Canova, wybitny wenecki artysta z przełomu XVIII/XIX w., który usiłował je nawet zakupić, ale bez skutku.
Statuę „Chrystusa przykrytego welonem” można podziwiać w Kaplicy Sansevero w Neapolu, w pobliżu Placu św. Dominika (Piazza San Domenico Maggiore). Wyrzeźbil ją w 1753 r. neapolitański artysta – GIUSEPPE SANMARTINO na zamówienie Raimonda di Sangro, księcia z San Severo.
„Chrystusa przykrytego welonem” w ciągu roku ogląda ok. pół miliona osób, a jego wizerunek wybrały władze Neapolu, kilka lat temu, do turystycznej kampanii reklamowej.
Oglądając to dzieło (wymiary:180x80x50cm) prawie się zapomina, że jest ono z marmuru, i nasuwa się pytanie: w jaki sposób artysta zdołał wyrzeźbić ów pofałdowany, wymięty welon, który tak sugestywnie okrywa ciało Chrystusa? Pomimo że wokół tego tematu krążyły rozmaite domysły i legendy, odpowiedź jest prosta: postać Chrystusa i okrywający go niezwykły welon, wykreowała genialna ręka neapolitańskiego rzeźbiarza.
Ale, uwaga, również artyści współcześni, którzy w ostatnich 10 latach zreprodukowali tę rzeźbę, wykazali olbrzymi profesjonalny kunszt. Istnieją we Włoszech trzy wspaniałe kopie Chrystusa z welonem:
Pierwszą wykonał – niewiarygodne, ale prawdziwe – NIEWIDZĄCY artysta Felice Tagliaferri, tworzący w Sala Bolognese w pobliżu Bolonii. Zanim jednak sfinalizował swe dzieło (trwało to przez 2 lata) przestudiował poprzez dotyk, w centrum dla niewidzących, wszystkie detale.
Foto: museoomero.it – Felice Tagliaferri (kopia)

Przy okazji refleksja: jakżeż często utrudnienienia w życiu prowadzą do dużych czynów. Bo należy tu podkreślić, że niewidzącemu artyście zabroniono „oglądnięcia” i poznania oryginalnej rzeźby w Kaplicy w Neapolu, co spowodowało, że postanowił on ją poznać na swój sposób, w specjalistycznym kulturowym centrum dla niewidzących w Ankonie. I osiągnął swój cel: zdołał z sukcesem wykonać imitację  słynnej rzeźby.

Foto: David Sivyer (wikipedia.org) – kopia rzezbiarza Pietro Santamaria
Autorem drugiej repliki jest Pietro Santamaria – artysta z Caserty. I również on wykazał niezwykłą maestrię. Jego rzeźba (po lewej) wykonana w 2010 r., krąży po licznych wystawach, szczególnie w południowych Włoszech.

Natomiast trzecia kopia Chrystusa okrytego welonem mieści się w kościele Grobu NMP w Potenzy (o tym mieście już pisałam) i jej wykonawcą jest Helmut Perathoner, który użył do swej pracy, i tu innowacja, nie marmuru, ale drzewa.

Z tym tyrolskim artystą, którego dzieła sakralne doceniono w samym Watykanie, mialam okazję porozmawiać osobiście. Wyznał mi, że pochodzi z wielopokoleniowej rodziny rzeźbiarzy i już jako kilkuletni chłopak dłubał w drzewie. Żyje i tworzy w Ortisei, w Val Gardena (znana z pewnością narciarzom), gdzie tradycje rzeźbiarstwa w drzewie sięgają XVII w. I gdzie również istnieje, od 1872 r., słynna w całym świecie szkoła sztuki rzeźbiarskiej. Jak wyznaje tyrolski artysta, rzeźba Chrystusa przykrytego welonem jest jego największym dotychczas artystycznym wyzwaniem i sprawdzianem.

„Moja rzeźba jest prawie cała drewniana i użyłem do niej szczególnego gatunku drzewa tj. sosny alpejskiej, która rośnie w Alpach i jest b. rozpowszechniona w moim Val Gardena. Drzewo pokryłem warstwami gipsu, na który naniosłem kolor, co sprawia wrażenie prawdziwego  marmuru”.

Foto: www.perathoner.com
Tyle Helmut Perathoner, którego widzicie na zdjęciu
z papieżem Ratzingerem.
Powracając jeszcze do rzeźby oryginalnej z Kaplicy Sansevero w Neapolu (WIDEO u góry), przypomnę, że wielu sławnych i wielkich ludzi wypowiedziało się o niej z podziwem. Np. wybitny współczesny poeta syryjski Adonis (uczestnik 2. i 5. Festiwalu Cz. Miłosza w Krakowie, którego poezje przetłumaczono również na jęz. polski) uważa, że jest ona piękniejsza od rzeźb samego Michała Anioła!

CIEKAWOSTKA:
Muzeum Cappella Sansevero, w którym mieści się rzeźba Chrystusa przykrytego welonem, jest wg TripAdvisoru (tj. czołowego portalu turystycznego na świecie) muzeum włoskim najbardziej kochanym przez turystów z całego świata.

 

 

 

MARMUR PRZEMIENIONY W TKANINĘ ultima modifica: 2017-09-04T11:48:47+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *