KIWI NA SŁODKO

 

Czekolada i kiwi, brąz i zieleń, tworzą ciekawy kontrast, zarówno kolorystyczny (jest to zestawienie barw lubiane przez modę), jak i smakowy (lekka kwaskowatość kiwi łagodnieje w połączeniu z czekoladą, najlepiej gorzką).
Sugeruję Wam przepis na szybki i łatwy deser, którym pochwaliła się moja znajoma. Jest efektowny, smaczny i zdrowy.
Na 4 osoby:
3 owoce kiwi
100 g sera ricotta (najlepiej owczy)
40 g drobnoziarnistego cukru
100 g czekolady gorzkiej
listek mięty na ozdobę (lub wg fantazji)
Wykonanie:
1. Obrać kiwi ze skórki i pokroić je na plastry o grubości ok. 3 mm.
2. Wymieszać i urobić ser ricotta z cukrem.
3. Roztopić czekoladę w „kąpieli wodnej” (sposób wykonania: miseczkę z połamaną czekoladą wkładamy do rondelka z wrzątkiem na gazie i mieszamy aż do momentu roztopienia się czekolady. Unikamy w ten sposób jej przypalenia).
4. Na talerzyku ułożyć „warstwowiec”: zaczynamy od łyżki roztopionej czekolady, po czym kładziemy plaster kiwi, a na nim ricottę (4-krotnie). Ostatnia warstwa to czekolada i ciut ricotty. Ozdabiamy listkiem mięty. Pierwsza porcja jest gotowa. Smacznego!
CIEKAWOSTKA:
Owoc kiwi pochodzi z Chin, gdzie jest uprawiany od 700 lat. Na początku XX wieku uprawa kiwi rozpowszechniła się w Nowej Zelandii i potem w Europie, przede wszystkim we Włoszech. Największym producentem kiwi (obok Nowej Zelandii) są właśnie Włochy, a przede wszystkim region Lacjum z Rzymem.
Kiwi posiada olbrzymie właściwości zdrowotne. Pomaga w funkcjonowaniu jelit i serca, obniża ciśnienie, ułatwia przyswajanie żelaza (bo jest bogate w witaminę C, bardziej od cytrusów!). Kiwi jest silnym przeciwutleniaczem, opóźniającym proces starzenia się komórek, i posiada serotoninę czyli „hormon dobrego samopoczucia”. W kosmetyce służy do produkcji kremów i maseczek upiększających.
W czasopiśmie „Journal of Nutritional Science” pojawił się kiedyś artykuł naukowców z Nowej Zelandii na temat kiwi i jego działania na organizm. Jeden z rezultatów mówił, że:
2 KIWI NA DZIEŃ = ENERGIA I HUMOR W GÓRĘ!
KIWI NA SŁODKO ultima modifica: 2017-09-15T12:35:51+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *