Zanim wenecjanie przemalowali swe gondole na kolor czarny, Senat Republiki Weneckiej musiał się nieco natrudzić: najpierw nałożył kary pieniężne na tych, którzy eksponowali gondole zbyt wystawne i rzucające się w oczy, a później – gdy okazało się, że wenecjanie wolą płacić kary, niż zrezygnować z przystrajania swych gondoli – zarządził że mają być one czarne.
Dlaczego Senat wenecki posunął się na przełomie XVI/XVII w. do tych decyzji?
Otóż szlachta i bogate mieszczaństwo uczynili z gondoli symbol dobrobytu i prestiżu. Właściciele prześcigali się w upiększaniu swych gondoli, które już i tak były olśniewające: miały luksusowe obiciowe tkaniny, wymyślne ornamenty, złocenia itd. Aby wstrzymać niepohamowaną konkurencję wśród zamożnych posiadaczy gondoli, władze miasta nakazały, że mają one być czarne.
O gondoli po raz pierwszy jest mowa już w 1094 r., w dokumencie ówczesnego doży (tj. najwyższego urzędnika Republiki Weneckiej) – Vitale Faliera. Ale na szeroką skalę gondole rozpowszechniły się dopiero od XVI w.
Widzimy je np. na obrazach Gentile Belliniego (patrz zdjęcie poniżej) – słynnego weneckiego malarza Renesansu – na których jednak są krótsze i szersze od dzisiejszych.

Nikt nie wyobraża sobie Wenecji bez gondoli. Są one symbolem, duszą i dumą miasta. Znajdziecie je więc nie tylko na wodach Kanału Grande, ale – w różnej postaci i w różnej roli – wszędzie. Np. jest w Wenecji księgarnia, którą brytyjska telewizja BBC umieściła na liście 10 najpiękniejszych księgarni na świecie – nazywa się Acqua Alta, tzn. Wysoka Woda (termin dotyczący częstych powodzi). Książki znajdują się tu w środowisku bardzo oryginalnym… (patrz zdjęcia poniżej).
![]() |
(Foto: http://www.vivicreativo.com) |
Triumfuje tu oczywiście gondola wypełniona książkami,
ale są też w tej księgarni stare wanny pełne dzieł, jest wyjście bezpieczeństwa (w razie pożaru) wprost na wodny kanał, są wreszcie dzieła literackie użyte jako półki i schody. I nie dość atrakcji! Można tu napotkać koty, słynne koty weneckie, które lubią sobie odpocząć wśród zapachów książek. No i jest oczywiście właściciel, którego można zobaczyć czasem w kaloszach (gdy zagraża wysoka woda) zaangażowanego w widowiskową „akcję ratunkową”, tj. w przemieszczanie książek na najwyższe półki. Krótko mówiąc, oprócz książek jest tu magia!
![]() |
(Foto: http://www.viaggi-lowcost.info) |
CIEKAWOSTKA: Po dzisiejszej Wenecji pływa 500 gondoli i są one najromantyczniejszą, choć kosztowną, atrakcją turystyczną miasta. Zazwyczaj każdy marzy, by nimi popływać. W czasach, gdy tworzył Carlo Goldoni – słynny wenecki komediopisarz z XVIII wieku – pływało ich 10 tysięcy!
DLACZEGO GONDOLE SĄ CZARNE?
ultima modifica: 2017-10-01T11:06:16+00:00
da