DLACZEGO GONDOLE SĄ CZARNE?

 

Zanim wenecjanie przemalowali swe gondole na kolor czarny, Senat Republiki Weneckiej musiał się nieco natrudzić: najpierw nałożył kary pieniężne na tych, którzy eksponowali gondole zbyt wystawne i rzucające się w oczy, a później – gdy okazało się, że wenecjanie wolą płacić kary, niż zrezygnować z przystrajania swych gondoli – zarządził że mają być one czarne.
Dlaczego Senat wenecki posunął się na przełomie XVI/XVII w. do tych decyzji?
Otóż szlachta i bogate mieszczaństwo uczynili z gondoli symbol dobrobytu i prestiżu. Właściciele prześcigali się w upiększaniu swych gondoli, które już i tak były olśniewające: miały luksusowe obiciowe tkaniny, wymyślne ornamenty, złocenia itd. Aby wstrzymać niepohamowaną konkurencję wśród zamożnych posiadaczy gondoli, władze miasta nakazały, że mają one być czarne.
O gondoli po raz pierwszy jest mowa już w 1094 r., w dokumencie ówczesnego doży (tj. najwyższego urzędnika Republiki Weneckiej) – Vitale Faliera. Ale na szeroką skalę gondole rozpowszechniły się dopiero od XVI w.
Widzimy je np. na obrazach Gentile Belliniego (patrz zdjęcie poniżej) – słynnego weneckiego malarza Renesansu – na których jednak są krótsze i szersze od dzisiejszych.
Oczywiście wenecka łódź przeobrażała się na przestrzeni wieków, zbliżając się dopiero w XVIII w. do wyglądu, jaki znamy dzisiaj. Klasyczna gondola jest długa ok.11 m, szeroka 1.40 m i waży 350 kg. Rzecz interesująca: dla konstrukcji 280 elementów, które składają się na jej całość, używa się ok.10 gatunków drzewa! Gondola jest jedyną na świecie łodzią ASYMETRYCZNĄ (asymetryczny kadłub umożliwia używanie tylko jednego wiosła), co wymaga odpowiedniej konstrukcji i głębokiej znajomości fachu. Sztuka budowy gondoli, która jest jedną z najstarszych tradycji weneckich, niestety pomału zanika, a razem z nią tzw. squeri, tj. miejsca gdzie powstają łodzie.
Nikt nie wyobraża sobie Wenecji bez gondoli. Są one symbolem, duszą i dumą miasta. Znajdziecie je więc nie tylko na wodach Kanału Grande, ale – w różnej postaci i w różnej roli – wszędzie. Np. jest w Wenecji księgarnia, którą brytyjska telewizja BBC umieściła na liście 10 najpiękniejszych księgarni na świecie – nazywa się Acqua Alta, tzn. Wysoka Woda (termin dotyczący częstych powodzi). Książki znajdują się tu w środowisku bardzo oryginalnym… (patrz zdjęcia poniżej).
(Foto: http://www.vivicreativo.com)
Triumfuje tu oczywiście gondola wypełniona książkami,
ale są też w tej księgarni stare wanny pełne dzieł, jest wyjście bezpieczeństwa (w razie pożaru) wprost na wodny kanał, są wreszcie dzieła literackie użyte jako półki i schody. I nie dość atrakcji! Można tu napotkać koty, słynne koty weneckie, które lubią sobie odpocząć wśród zapachów książek. No i jest oczywiście właściciel, którego można zobaczyć czasem w kaloszach (gdy zagraża wysoka woda) zaangażowanego w widowiskową „akcję ratunkową”, tj. w przemieszczanie książek na najwyższe półki. Krótko mówiąc, oprócz książek jest tu magia!
(Foto: http://www.viaggi-lowcost.info)
CIEKAWOSTKA: Po dzisiejszej Wenecji pływa 500 gondoli i są one najromantyczniejszą, choć kosztowną, atrakcją turystyczną miasta. Zazwyczaj każdy marzy, by nimi popływać. W czasach, gdy tworzył Carlo Goldoni – słynny wenecki komediopisarz z XVIII wieku – pływało ich 10 tysięcy!

 

DLACZEGO GONDOLE SĄ CZARNE? ultima modifica: 2017-10-01T11:06:16+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *