ŚPIEWA GIORGIA

W 1995 r. Festiwal San Remo wygrała Giorgia, wykonując  piosenkę, którą Wam dzisiaj proponuję (patrz wideo). Otrzymała za nią również nagrodę Krytyki. I był to pierwszy przypadek, gdy werdykt Jury był zgodny z werdyktem Krytyków.
Ta piosenka, napisana przez Giorgię razem z Erosem Ramazzottim i Adeglio Cogliatim, opowiada o uczuciach: „Tak jak potrafiłabym kochać cię ja, nikt nie potrafiłby nigdy…”.
Giorgia posiada głos soulowy. Artystami soul na arenie międzynarodowej są też m. in. Anastacia, Alicia Keys, Janis Joplin, Ray Charles. Przy okazji przypomnijmy sobie, że słowo SOUL z ang. oznacza „duszę” i używa się go na określenie „MUZYKI DUSZY” (muzyki soul), która łączy – w stylu pop – murzyński Gospel z Bluesem.
Giorgia sprzedała w swej karierze ponad 7 milionów płyt. Otrzymała we Włoszech wiele prestiżowych nagród muzycznych, a wśród nich Italian i Wind Music Awards, Premio Janis Joplin oraz David di Donatello (włoski Oskar). Uczestniczyła w koncertach „Pavarotti & Friends”, gdzie śpiewała w duecie m.in. z samym Pavarottim, Stingiem, Bocellim, Bryan Adamsem. Natomiast Elton John zaprosił Giorgię w 1995 r., jako gościa honorowego, na swe tournée po Włoszech i określił jej głos jako jeden z najpiękniejszych na świecie. Giorgia śpiewała też trzykrotnie przed naszym papieżem Janem Pawłem II w Watykanie.
Piosenkarce przyznano tytuły Ambasadorki Unicefu oraz Ambasadorki Rzymskości (bo urodziła się w Rzymie i jest mocno z nim związana), a także nagrodę za sympatię – „Premio Simpatia”.
Jej miły i spontaniczny sposób bycia oraz duże zaangażowanie w działalność charytatywną (kampanie przeciwrakowe, pomoc dla ofiar trzęsień ziemi, dla prześladowanych dzieci itd.) sprawiają, że jest doceniana nie tylko jako artystka, ale również jako człowiek.

CIEKAWOSTKA:
Giorgia użyczyła włoskiego głosu Clarissie Wellington, dziewczynce z odcinka „Narodzi się gwiazdka”, w amerykańskim animowanym serialu SIMPSONOWIE.

 

ŚPIEWA GIORGIA ultima modifica: 2017-10-11T09:46:48+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *