OSTATNI IMPERATOR MODY

88-letni Valentino jest często nazywany „ostatnim imperatorem wielkiej mody”. I właśnie to określenie – „Valentino: The Last Emperor” – posłużyło jako tytuł dla amerykańskiego filmu dokumentalnego, nakręconego o styliście w 2008 r. przez  Matta  Tyrnauera.

Foto: www.mffashion.com

Trzy lata temu Valentina spotkało w Londynie duże wyróżnienie, bo otrzymał jako pierwszy stylista w Europie prestiżową nagrodę Golden Plate Award (na zdjęciu po prawej) którą w przeszłości przyznano już takim wybitnym osobom jak: Rita Levi Montalcini – laureatka Nobla w medycynie, Steve Jobs oraz Bill Gates – geniusze informatyki i inni.

Jest to nagroda przyznawana przez American Academy of Achievement „inwentorom i prekursorom, których idee i talenty wywarły wpływ na świat”.

Słynnymi  klientkami Valentina są przede wszystkim gwiazdy Hollywoodu, a w przeszłości były m.in. Jacqueline Kennedy, Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn i księżna Diana, którą widzicie na okładce Vogue’a (wydanego po jej tragicznej śmierci) w imponującej czerwieni, znanej jako „rosso Valentino” (czytaj w CIEKAWOSTKACH).

Ale dzisiaj chcę się skupić na kreacji, która upiększyła ciało i duszę Julii Roberts podczas ceremonii wręczania Oscarów w 2001 r.
JULIA ROBERTS odbierała Oscara jako najlepsza aktorka pierwszoplanowa w filmie „Erin Brockovich”  i miała na sobie czarno-białą suknię, którą Valentino zaprojektował w klasycznym hollywoodzkim stylu (zdjęcie po prawej).
Ta suknia, jak wyznał w przeszłości Valentino, jest bardzo ważna w jego karierze, gdyż od niej rozpoczął się oficjalnie wielki trend w modzie jakim jest VINTAGE, tj. sięganie po ubrania i akcesoria z przeszłości, przynajmniej ok. 20 lat wstecz. I rzeczywiście, suknia Julii Roberts na Oscarach w 2001 r. pochodziła z kolekcji Valentina z 1982 r.
Kreacja znalazła duże uznanie ze strony krytyki mody. A brytyjski dziennik „Daily Telegraph” umieścił na swych łamach rezultaty sondażu, według którego jest to jeden z najbardziej ikonicznych strojów jaki pojawił się na „red carpet” czyli na „czerwonym dywanie” w historii Oscarów.

OSTATNI IMPERATOR MODY ultima modifica: 2017-10-25T10:07:54+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.