DIETA ŚRÓDZIEMNOMORSKA A ZDROWIE

Zdarza się w życiu być protagonistą, wcale nie zdając sobie z tego sprawy. Nie wiedział np. Krzysztof Kolumb, że odkrył Amerykę (odkrycie potwierdził dopiero AMERIGO Vespucci, od którego pochodzi nazwa kontynentu), i nie wiedzieli również mieszkańcy południowych Włoch, że stosują na co dzień wzorcową dietę. Odkrył ją dopiero i nazwał „śródziemnomorską” amerykański lekarz i badacz chorób sercowych i naczyniowo-wieńcowych ANCEL KEYS, który w 1945 r. wraz z kontyngentem amerykańskim wylądował na południu Włoch, w Salerno, i zaobserwował, że tubylcy chorują na choroby krążenia i serca o wiele rzadziej niż gdzie indziej.

(Foto: dr Keys na okładce tygodnika Time)

Dr Keys przesiedlił się nawet do Włoch, do rybackej wioski na południu kraju, a miejsce „ochrzcił” imieniem „Minnelea”, na cześć rodzinnego Minneapolis w USA i na cześć włoskiej miejscowości Elea, tj. ex-kolonii greckiej we Włoszech, w pobliżu której właśnie zamieszkał. Amerykański badacz przebywał w południowych Włoszech aż przez 40 lat, studiując miejscową dietę i oczywiście stosując ją osobiście na co dzień. I dopiero w swoje 100 (!) urodziny powrócił do Ameryki, gdzie po krótkim czasie zmarl.
DIETA SRÓDZIEMNOMORSKA W SYNTEZIE to dużo błonnika pokarmowego (warzywa, owoce, rośliny strączkowe), olej z oliwek, mało mięsa, a dużo ryb oraz produkty zbożowe. Jeśli chodzi o napoje – woda mineralna i, kto zwykł używać, kieliszek dobrego czerwonego wina do posiłku. Warto wiedzieć, że dieta śródziemnomorska znajduje się od 2010 r. na Liście Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

(Foto: dieta śródziemnomorska)

We Włoszech żyje się długo. Średnio 83 lata. Jest to optymalny rezultat, zaraz po Japonii. Na długość życia niewątpliwie wpływa genetyka, ale w większym jeszcze stopniu – jak podkreślają specjaliści – sposób odżywiania, środowisko, w którym się żyje, no i oczywiście styl życia, jaki się prowadzi.

 

DIETA ŚRÓDZIEMNOMORSKA A ZDROWIE ultima modifica: 2017-11-01T12:01:16+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *