1001 RZECZY DO ZOBACZENIA…

 

„1001 rzeczy do zobaczenia w Italii (przynajmniej raz w życiu) napisał Giuseppe Ortolano, a wydawcą jest Newton Compton Editori.

Miejscowość Popoli, o której czyta się w tekście, leży w prowincji Pescara, w regionie Abruzja, i jest miejscem  nie tylko do zwiedzania, ale również – dzięki swym wodom – do leczenia wielu chorób: naczyniowych, reumatologicznych, skórnych, aparatu trawiennego i dróg oddechowych.

Do Popoli można dojechać m.in. pociągiem relacji Rzym – Pescara.

FRAGMENT 

Czy jesteście gotowi do wyjazdu? Czy włożyliście do torby wygodne buty oraz zeszyt, w którym zamieścicie najpiękniejsze emocje (te, których obiektyw aparatu fotograficznego nie jest w stanie uchwycić), no i przede wszystkim czy macie chęć do podróżowania z oczami szeroko otwartymi? Jest Italia, która na Was czeka. Jest 1001 czarujących miejsc, które chcą być jedynie odkryte. Eleganckie centra historyczne i małe średniowieczne osady, place, które napisały historię Włoch oraz ciasne zaułki, w których przechodzi się jedynie gęsiego, imponujące zamki i samotne wieże nadbrzeżne, olśniewające kościoły barokowe i proste kaplice wiejskie, świątynie greckie i amfiteatry rzymskie, urwiste brzegi odbijające się w krystalicznym morzu oraz szczyty, ktore pną się ku niebu…

Kraj namalowany pędzlem takich artystów jak Cimabue, Giotto, Botticelli, Tycjan, Raffaello, Caravaggio, Canaletto, wyrzeźbiony ręką Michała Anioła, Canovy, Celliniego, Berniniego i zaprojektowany przez Filippa Brunelleschiego, Vasariego oraz innych wizjonerskich architektów. 1001 miejsc, w których znajdują się muzea, kwieciste balkony, pracownie rzemieślnicze, wille patrycjuszy, logge, fontanny i antyczne mury, i gdzie nie ma nigdy niestosownej pory na to, aby napić się dobrej kawy przy stoliku historycznego lokalu (…)

Popoli, miasteczko wynalazcy VESPY

Miasteczko Popoli, w którym znajduje się XIV-wieczna Taverna książęca (po lewej), będąca ważnym przykładem architektury średniowiecza, jest miejscem urodzenia CORRADINA D’ASCANIO – wynalazcy prototypu nowoczesnego helikoptera oraz kreatora słynnej na całym świecie Vespy (po prawej).  Swemu słynnemu ziomkowi Popoli zadedykowało muzeum, mieszczące się dzisiaj we wnętrzach ex-klasztoru.

78 gablot z listami, artykułami prasowymi, zdjęciami oraz patentami wynalazków, ukazuje życie i dzieła Corradina D’Ascanio, który urodził się w Popoli w 1891 r. To jemu również zawdzięczamy takie przedmioty jak: dozator mydła, podnośnik dla osób niepełnosprawnych, wskaźnik prędkości i in., które uprościły wszystkim codzienne życie. W miesiącu sierpniu miasteczko organizuje Certame, czyli słynne widowisko sięgające korzeniami Renesansu, które ma w programie pochód historyczny, zmianę gwardii oraz zawody strzelania z kuszy i z łuku (…).

1001 RZECZY DO ZOBACZENIA… ultima modifica: 2017-11-13T10:01:23+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *