KIM JEST ŚW. MIKOŁAJ?

Foto: santodelgiorno.it

Wszystkie dzieci WIEDZĄ, że św. Mikołaj przybywa z mroźnego Bieguna Północnego. Natomiast NIE WIEDZĄ (nie tylko dzieci), że tak naprawdę św. Mikołaj jest związany z miastem bardzo słonecznym i leżącym nad Adriatykiem, tj. z miastem Bari w płd. Włoszech.

Kim jest św. Mikołaj z Bari (San Nicola di Bari), znany też jako św. Mikołaj z Miry lub po prostu św. Mikołaj?

Przede wszystkim jest realną postacią historyczną, od której narodziła się legenda św. Mikołaja z siwą brodą i z workiem prezentów dla dzieci. No i jest również, od 930 lat, patronem włoskiego miasta Bari.

Foto: cremaonline.it

Św. Mikołaj był biskupem Miry, dzisiejszego Demre w Turcji. Zmarł 6 grudnia ok. 350 r. Był ceniony nie tylko za swą gorliwość pasterską, ale i za pomoc dla biednych, szczególnie dla kobiet i dzieci. Cały swój majątek, po śmierci bogatych rodziców, rozdał właśnie potrzebującym.

Jego relikwie przybyły do Bari 9 maja 1087 r. za sprawą marynarzy, którzy postanowili ocalić ciało świętego – znajdujące się wówczas w Mirze (dzis.Turcja) – przed Saracenami. Na cześć przybyłych do miasta relikwii, rozpoczęto od razu budowę Bazyliki, do której już po 2 latach, gdy była jeszcze w budowie, przyjechał specjalnie z Rzymu papież Urban II, by poświęcić w jej krypcie relikwie świętego.

Warto zwiedzić tę Bazylikę (na zdjęciu), znajdującą się w starej części Bari, blisko morza, gdyż oprócz grobowca św. Mikołaja, znajduje się w niej również grób polskiej królowej Bony Sforzy (pochodzącej właśnie z Bari), która b. czciła świętego i posiadała na Wawelu nawet  jego obraz.

21 maja 2017 r. wydarzyła się rzecz BEZ PRECEDENSU. Jedna z relikwii św. Mikołaja opuściła Bari, po raz pierwszy od 930 lat, i udała się do Rosji, najpierw do Moskwy, a potem do Petersburga, i była w tej niecodziennej podróży do 28 lipca. W tym miejscu należy przypomnieć, że św. Mikołaj jest czczony nie tylko w kościele katolickim, ale też, i to niezwykle mocno, w kościele prawosławnym. Niecodzienna podróż świętego do Rosji była owocem spotkania, jakie w 2016 r. na Kubie odbył papież Franciszek z patriarchą Moskwy Cyrylem. Zinterpretowano je jako krok do wznowienia dialogu między kościołem katolickim i prawosławnym.

Przemieszczenie relikwii św. Mikołaja na 2 miesiące do Rosji, było możliwe dzięki naukowcom z uniwersytetu w Bari, którzy za pomocą  sondy przechodzącej przez 7-centymetrowy otwór i fiberoskopu służącego do oglądania trudno dostępnych miejsc, wydobyli w grobie świętego 13-centymetrowy fragment lewego żebra (w pobliżu serca, jak podkreślili opiekujący się relikwiami dominikanie). Po tej operacji HI-TECH tj. z zastosowaniem najnowocześniejszej techniki, badacze nie omieszkali podzielić się opinią o dobrym stanie szczątkow zwłok św. Mikołaja.

CIEKAWOSTKI:

Foto: pugliaetmores.it

 

CO ROKU relikwie św. Mikołaja wydzielają „mannę”cudowny płyn, który się tworzy w grobie świętego i który w 1925 r. zanalizowano w laboratoriach Uniwersytetu w Bari. Jest to płyn – jak wykazały badania – o nadzwyczajnej czystości bakteriologicznej, przypominający wodę i nie mający nic wspólnego z infiltracją środowiska. Każdego 9 maja wydobywa się go z sarkofagu, za pomocą sondy, i podaje chorym jako cudowny lek .

W Bazylice św. Mikołaja jest przechowywany dokument z XII w. opisujący sprowadzenie relikwii.

Co roku  9 maja, tj. w rocznicę przybycia relikwii do Bari, odbywają się w tym mieście – nad morzem i na lądzie (patrz zdjęcie powyżej) – uroczystości w obecności wiernych i turystów.

KIM JEST ŚW. MIKOŁAJ? ultima modifica: 2017-12-06T14:40:53+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *