CIEKAWSKA GWIAZDKA (powiastka)

Maria Pia Sorrentino  należy do pisarek dzisiaj już trochę zapomnianych. Urodziła się w Neapolu, gdzie spędziła całe życie. Zadebiutowała w 1924 r. i przez długi czas pisała dla Corriere dei Piccoli tj. dla Kuriera Najmłodszych. Jest jedyną autorką włoską, która współpracowała ze słynnym francuskim wydawcą literatury dziecięcej –  Gautier&Languereau. Zmarła w 1989 r.
Poniżej prezentuję krótkie i sympatyczne opowiadanko, które przetłumaczyłam dla dzieci i Ich rodziców.

CIEKAWSKA GWIAZDKA

Była sobie pewnego razu gwiazdka, z natury bardzo ciekawa. Wychylała się ciągle z nieba, by patrzeć co się dzieje na Ziemi. Anioł latarnik, który co wieczór obchodzi niebo i zaświeca gwiazdy, nadaremnie ją przestrzegał: uważaj gwiazdko, nie wychylaj się tak mocno, bo jeszcze kiedyś spadniesz. Ale gwiazdka zachowywała się tak, jak niektóre dzieci, gdy mama mówi do nich, aby nie wychylały się z okna – udawała że nie słyszy.
Pewnego brzydkiego wieczoru gwiazdka wychyliła się bardziej niż zwykle i… prask, straciła równowagę i upadła na Ziemię. Biedna gwiazdka, co za przerażenie! Staczając się i staczając, skończyła na zboczu góry. Była wciąż gwiazdką, ale bez anioła latarnika, który ją w niebie zaświecał, nie mogła już wysyłać światła.
Jednakże dobry Bóg zmiłował się nad nią  i przekształcił ją w kwiat: zrobił z niej gwiazdę alpejską*, która w swej czystej bieli wybija się wśród zieleni i przypomina gwiazdę spadłą z nieba. Ale nie uwierzycie, pomimo że przekształcona w kwiat, gwiazdka do tej pory nie przestała być ciekawska: żyje na skraju wąwozu, właśnie na samym skraju, i wychyla się, by patrzeć, co dzieje się pod nią. Nie sięgajcie po nią, dzieci, bo gwiazdka plotkareczka rośnie w miejscach zbyt niebezpiecznych.

*gwiazda alpejska (stella alpina) – to odpowiednik polskiej szarotki

CIEKAWSKA GWIAZDKA (powiastka) ultima modifica: 2017-12-22T14:43:27+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *