APTEKA KSIĄŻEK

Autorem tej książki jest Tiziano Cornegliani – wykładowca na Uniwersytecie Katolickim w Mediolanie – posiadający w swych prywatnych zbiorach ok. 4000 książek.

„Apteka książek (remedia dla duszy)” jest interesującą podróżą wśród tekstów – powieści, esejów, opowiadań – które autor wybrał jako najbardziej reprezentatywne dla 24 tematów przewijających się stale w literaturze. Te tematy są ułożone w porządku alfabetycznym: od A jak Amore (miłość) do V jak Vanità (próżność).
Książka została wydana w 2014 r. przez Editrice Bibliografica.

FRAGMENT Z PROLOGU

Harold Bloom, chyba największy współczesny krytyk literacki i wybitny znawca Szekspira, w swojej książce „Jak się czyta książkę (i dlaczego)”, pisze, że czytanie jest jedną z wielkich przyjemności, jaką może nam podarować samotność, i – dodaje – również najbardziej terapeutyczną przyjemnością. Dlaczego „terapeutyczną”? Bo wzmacnia „ego” i uzmysławia prawdziwe zinteresowania, pobudza do rozważań i refleksji.
Potem posuwa się jeszcze dalej: „Literatura jest formą dobroci”. I mówi tak np. w odniesieniu do twórczości Antoniego Czechowa: „Gdy po raz kolejny czytam „Pocałunek” (opowiadanie wielkiego pisarza rosyjskiego) lub uczestniczę w przedstawieniu „Trzech sióstr”, znajduję się nagle w towarzystwie Czechowa, i jeśli to nie on mnie czyni prostszym i szczerszym, bardziej mną samym, to na pewno ja sam pragnę stać się lepszy”. Nie jest to zresztą koncepcja nowa: już Maksym Gorki pisał: „czytając Czechowa stajesz się osobą lepszą” (…)
Nie brakuje na rynku książek, które sugerują lekturę, i które można określić jako „książki o książkach”; ostatnio jeszcze doszły pozycje w dziedzinie „biblioterapii”, czyli książki które leczą. Moja praca stanowi mały wkład w ten temat: wybrałem niektóre wielkie zagadnienia z egzystencji człowieka (miłość, przyjaźń, uroda, dobroć, ból, szczęście…) i dla każdego z nich wskazałem książki najładniejsze lub najbardziej znaczące, prezentując je przy okazji, i komentując. Wybór jest – jak zawsze w takich przypadkach – osobisty i przede wszystkim fragmentaryczny…
Mam nadzieję, że narodził się tekst, który będzie bodźcem dla tych, którzy – jak powiedziałby Flaubert – „pragną czytać książki nie dla zabawy, jak robią dzieci, nie dla dokształcania się, jak robią ambitni, ale aby żyć po prostu”.
Inspiracją była dla mnie fantastyczna książka pt. „Sylabariusz” Goffreda Parise, z której zapożyczyłem pomysł opatrzenia rozdziałów literami w porządku  alfabetycznym.
Jeśli chodzi o tytuł, to zasugerował mi go piękny aforyzm Roberta Cotroneo: „Księgarnia powinna być rozumiana jako APTEKA. Remedium dla bólów egzystencji”.
Dobrej lektury!

FRAGMENT ROZDZIAŁU

A jak Amore (Miłość)
Na ogół w każdej powieści znajdujemy zawsze trochę miłości; jest zamieszczona historia miłości – czy to piękna, czy brzydka. Wybór najlepszej powieści jest sprawą naprawdę trudną, chociaż w tym przypadku odpowiedź już jest, i nie może być inna… Anna Karenina Lwa Tołstoja.
Dostojewski określił ją jako „powieść perfekcyjną”, i perfekcyjna jest ona naprawdę! Tołstoj ją napisał między 1875 i 1877, zanim jeszcze stał się zbytnim moralistą. Powiedzmy, że Anna Karenina jest najwyższym punktem ekspresji genialnego Tołstoja. Historię znają wszyscy: Anna jest młodą kobietą poślubioną bez miłości przez wysokiego funkcjonariusza. Ulega potędze uczuć (walcząc desperacyjnie ze swymi zasadami) do hrabiego Wrońskiego – błyskotliwego, ale w sumie powierzchownego (…)
Książki polecane w rozdziale A jak Amore (miłość) :
Dante Alighieri – Boska Komedia (5 pieśń)
Antoni Czechow – Opowiadania
Gustaw Flaubert – Pani Bovary
Alessandro Manzoni – Narzeczeni
William Szekspir – Romeo i Julia
Lew Tołstoj – Anna Karenina
APTEKA KSIĄŻEK ultima modifica: 2018-01-21T18:24:37+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *