RAZ W ROKU DOZWOLONE JEST ZWARIOWAĆ

Saturnalia

– uważali starożytni Rzymianie, i rzeczywiście „wariowali”: regularnie raz w roku, podczas popularnego święta o nazwie „Saturnalia”, obchodzonego na cześć boga rolnictwa – Saturna. W czasie świętowania zanikał cały porządek społeczny, gdyż niewolnicy stawali się panami, a panowie niewolnikami, i królowało powszechne szaleństwo! Przy ucztach i wesołych zabawach zapominało się, choć na krótko, o wszystkich codziennych sprawach.
Nasz współczesny KARNAWAŁ ma zródło właśnie w tym starożytnym święcie, z którego wywodzi się słynna łacińska maksyma: „semel in anno licet insanire” czyli „raz w roku dozwolone jest zwariować „.

Fano – Foto: girovagate.com
Wenecja

We Włoszech każde miasto i miasteczko szczycą się swym specyficznym  karnawałem. Na przykład Wenecja słynie z przepychu – z imponujących kostiumów i masek, Viareggio – z gigantycznych wozów alegorycznych, a Ivrea w Piemoncie z tradycyjnej „bitwy na pomarańcze”. Warto wiedzieć, że karnawał z pomarańczami w Ivrei został umieszczony przez prestiżowy brytyjski dziennik „The Guardian” na liście najpiękniejszych w Europie.
Spośród wszystkich karnawałów we włoskich miastach i miasteczkach, mnie najbardziej podoba się karnawal w FANO (w regionie Marche), który – po weneckim – jest NAJSTARSZYM karnawałem we Włoszech, co dokumentuje certyfikat z 1347 r., i również… NAJSŁODSZYM! Kwintale i kwintale kolorowych łakoci, cukierków i czekoladek, spadają co roku z alegorycznych wozów na tlum. Jest to silny punkt imprezy, zwany „getto”„rzucanie” slodkości.
Ekscytująca jest również część końcowa, tj. „rogo del Pupo”, czyli SPALENIE na stosie KUKŁY prezentującej jakąś kontrowersyjną postać publiczną czy też fenomen społeczny, który zasługuje na krytykę. Wśród „oskarżonych” była już np. „El Selfie” i reprezentowała wszystkich tych, którzy nadużywają na co dzień technologii: selfie oraz mediów społecznościowych.
Nie muszę dodać, że historyczne karnawały we Włoszech przyciągają zawsze rzesze turystów.

RAZ W ROKU DOZWOLONE JEST ZWARIOWAĆ ultima modifica: 2018-02-10T13:30:34+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *