ŚREDNIOWIECZNA MENEDŻERKA

Już od ponad 240 lat mediolańska „La Scala” (skrót od Teatro alla Scala) gości na swych deskach artystów operowych z całego świata. Tę prawdziwą świątynię liryki zbudowano w superszybkim tempie, bo w ciągu zaledwie 2 lat (1776 1778), wg projektu architekta Giuseppe Piermarini.

Wiele osób, zasugerowanych nazwą tego teatru (LA SCALA oznacza SCHODY), oczekuje przed nim olbrzymich charakterystycznych schodów, których jednak w rzeczywistości nie ma. A więc skąd się wzięło imię tego teatru? Odpowiedzi na to pytanie są dwie:
1) od średniowiecznego, nieistniejącego już dziś kościoła „Santa Maria DELLA SCALA”, na którego miejscu teatr obecnie stoi
2) od wybitnej kobiety – Beatrice DELLA SCALA – która ten średniowieczny kościół na własny koszt postawiła, i której nazwisko (DELLA SCALA) wdzięczni wierni dołączyli do nazwy świątyni.
Beatrice Regina della Scala żyła w średniowieczu i była szlachcianką z Werony. W bardzo młodym wieku poślubiła Bernabò Viscontiego, który był panem Mediolanu. Beatrycze słynęła nie tylko z urody, którą opiewał nawet słynny poeta Petrarca, ale również ze swego talentu, który dzisiaj uczyniłby z niej z pewnością wybitną menedżerkę. 
Beatrycze, będąc prawą ręką swego męża, osobiście zajmowała się sprawami finansowymi i politycznymi Mediolanu. Przez prawie 10 lat administrowała też miasto Reggio Emilia i stanęła nawet na czele rycerstwa, by ujarzmić bunt przeciw mężowi w mieście Brescia. Ponadto zafundowała ów słynny kościół, na którego miejscu stoi dziś teatr „La Scala”. Była kobietą energiczną, pragmatyczną i otwartą mentalnościowo.
Natomiast w życiu prywatnym wykazała przy swoim mężu, tj. Bernabò Viscontim, który przeszedł do historii nie tylko jako pan Mediolanu, ale również jako tyran, że jest kobietą niezwykle tolerancyjną i cierpliwą. Potrafiła wybaczać mężowi, nieobojętnemu na wdzięki kobiece, liczne zdrady, i umiała z niezwykłą skutecznością ujarzmiać jego słynne napady cholery. W tym małżeństwie urodziło się aż 15 dzieci (5 synów i 10 córek). Pomimo że mama Beatrycze i tato Bernabò mieli wiele publicznych obowiązków, znaleźli czas na to, by wszystkie swe dzieci „usystematyzować” z najbardziej prestiżowymi „partiami do wzięcia” z Włoch i Europy.
Tę interesującą parę małżonków można oglądać na jednym ze wspaniałych fresków (patrz fragment fresku powyżej), wykonanych przez XIV-wiecznego artystę Andree di Bonaiuto, w kościele Santa Maria Novella we Florencji. Co ciekawe, wizerunek Beatrycze, w ciepłej miłej tonacji, jest prawdopodobnie jedynym istniejącym!
ŚREDNIOWIECZNA MENEDŻERKA ultima modifica: 2018-03-04T14:46:56+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *