NIEZAPOMNIANE PIOSENKI

Śpiewał je i komponował do nich muzykę LUCIO BATTISTI, natomiast autorem tekstów był MOGOL. Ci dwaj artyści tworzyli razem „fabrykę” muzycznych sukcesów. Porównywano ich nierzadko do innej genialnej pary twórców: Lennon-Mc Cartney.

Dzisiaj Lucio Battisti miałby 77 lat. Zmarł w Mediolanie w 1998 r. na raka, mając zaledwie 55 lat. Dla szerokiej publiczności była to śmierć  nieoczekiwana, bo o jego stanie zdrowia nie mówiono zbyt wiele. W ogóle o jego życiu nie wiedziało się zbyt dużo, bo toczyło się daleko od reflektorów. Battisti był osobą nieśmiałą, a gdy popularność zaczęła utrudniać mu życie, bronił konsekwentnie swej prywatności.

O swoim dzieciństwie powiedział kiedyś w wywiadzie dla czasopisma „Sogno” („Marzenie”): „Byłem chłopakiem spokojnym, z kręconymi i długimi włosami, stąd często mylono mnie z dziewczynką. Będąc dzieckiem, bawiłem się „niczym”, wystarczał mi ołówek i kawałek papieru, no i przede wszystkim marzyłem… Piosenki przyszły potem. Miałem dzieciństwo normalne. Byłem ministrantem i chciałem zostać księdzem. Pewnego jednak razu oberwałem od księdza po głowie, bo – będąc wielkim gadułą – rozmawiałem z kolegą w kościele.  Choć z czasem doszły i inne elementy, które mnie oddaliły od Kościoła, to właśnie ten epizod sprawił, że zmieniłem idee co do mojego wyboru.

Lucio Battisti pozostawił po sobie 20 albumów z piosenkami o uczuciach i codziennych wydarzeniach. Wprowadził wiele innowacji do tradycyjnej melodycznej piosenki włoskiej, nie rezygnując jednocześnie z melodii. Jego piosenki we Włoszech znają niemal wszyscy, niezależnie od wieku. Przetłumaczono je na języki: francuski, niemiecki, hiszpański i angielski. Publiczność kocha go do dziś za wszystkie artystyczne emocje, których zawsze dostarczał i w dalszym ciągu dostarcza.
Battisti miał również hobby: malowal obrazy i rysował komiksy, grał również w piłkę nożną w krajowej reprezentakcji artystów. Jak wyznał po śmierci jego ojciec, brakowało mu zaledwie 2 egzaminów do obrony pracy na studiach matematycznych, których nie udało mu się zrealizować wcześniej, w młodości.
Proponuję dzisiaj piosenkę „MI RITORNI IN MENTE” („Powracasz mi w pamięci”), w której mieszają się  uczucia kontrastowe: z jednej strony czułe i namiętne wspomnienie o ukochanej, a z drugiej – cierpienie i niedowierzanie, że go zdradziła i opuściła.

 

NIEZAPOMNIANE PIOSENKI ultima modifica: 2018-03-20T10:25:14+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *