KOCHAJ WŁOSKI

Książkę pt. „Kochaj włoski (sekrety i niezwykłości najpiękniejszego języka)” napisała Annalisa Andreoni; wydawca: Edizioni Piemme.
Autorka wykłada literaturę włoską na prywatnym Uniwersytecie IULM w Mediolanie oraz współredaguje Nowe Czasopismo Literatury Włoskiej.
Oto tytuły rozdziałów:
1. Język aniołów
2. Język wolny
3. Język ojczysty (włoski szlachetniejszy od łaciny)
4. Język miłości
5. Język kpiny i parodii
6. Język sztuki i nauki
7. Język śpiewu i muzyki
8. Język nieprzyzwoity

Fragmenty

… Jestem prawdziwie zakochany w tym pięknym języku, najpiękniejszym na świecie. Wystarczy tylko, że otworzę usta, i już tryska z nich cała harmonia tego niebiańskiego języka. Tak, drogi panie, nie mam wątpliwości, że anioły w niebie mówią po włosku. Trudno sobie wyobrazić, aby te boskie stworzenia posługiwały się językiem mniej muzykalnym…  (Tomasz Mann, „Wyznania hochsztaplera Feliksa Krulla”).
Jak niebo Lombardii w „Narzeczonych” Manzoniego, tak również język włoski, gdy używa się go dobrze, wyróżnia się swą urodą. Związek między j. włoskim a pięknem jest od wieków obecny w opinii podróżników, pisarzy i poetów całego świata. Dla bohatera książki Tomasza Manna włoski jest językiem wręcz tak pięknym, że mówią nim anioły w niebie…
… Poeta John Keats, w liście z 10 września 1817 r. do siostry Fanny, wyraża życzenie, aby język włoski, „pełen prawdziwej poezji”, zastąpił język francuski w szkolnym systemie brytyjskim:
„Tak bardzo chciałbym, żeby w naszym kraju włoski zastąpił francuski w szkole, ponieważ jest pełen prawdziwej poezji i czaru, i również bardziej pasuje do stylu naszych pań, chyba jeszcze bardziej niż nasz język. Z pewnością włoski brzmiałby niezwykle muzykalnie na ustach wszystkich tych, którzy zaczęliby go używać, w przeciwienstwie do francuskiego, ktory jest nam wciskany na siłę…
… Język włoski jest postrzegany przez obcokrajowców jako elegancki, muzykalny, delikatny, wysublimowany, gładki jak jedwab, harmonijny, urokliwy, ozdobny, przyjemny, ekspresyjny, wdzięczny, uwodzicielski. Ile jest prawdy w tych rozpowszechnionych opiniach? Gdybyśmy spytali językoznawcy, odpowiedziałby nam, że żaden naukowo uzasadniony argument nie potwierdza tego, by jeden język był ładniejszy od drugiego. Wiadomo, piękno jest faktem subiektywnym. Ale w przypadku języka włoskiego –  co trzeba podkreślić – chodzi o subiektywne wrażenie nie kilku osób, ale całej masy ludzi!
Język włoski jest czwartym obcym językiem najbardziej studiowanym na świecie, PO angielskim, hiszpańskim i chińskim (a PRZED francuskim i niemieckim).
Krajem najbardziej włoskojęzycznym jest Albania, gdzie znajomość naszego języka rozpowszechniła się w każdej warstwie społecznej poprzez telewizję; ale pierwszym krajem na świecie, jeśli chodzi o liczbę uczących się włoskiego, są Niemcy, a następnie Francja. W regionie śródziemnomorskim prymat w nauczaniu włoskiego wiedzie Egipt… w krajach anglojęzycznych – Stany Zjednoczone, gdzie włoski jest 4. wykładanym językiem obcym, i gdzie rejestruje się największy numer katedr języka włoskiego…
… Powiedzmy sobie szczerze: gdyby nie chodziło o pracę, ile osób tak naprawdę poświęciłoby tyle czasu i pieniędzy na studiowanie angielskiego? Ile osób uczyłoby się języka Szekspira przede wszystkim z prawdziwej  do niego miłości? Większość ludzi na świecie uczy się angielskiego, bo jest zmuszona do posługiwania się nim, jeśli chce pracować i komunikować się z klientami, użytkownikami i kolegami za granicą. I właśnie to przyczyniło się do globalnego rozpowszechnienia angielskiego, ale jednocześnie do jego zubożenia, zniekształcenia i zredukowania go do języka podstawowego, ubogiego w słownictwie i prostego w strukturze gramatycznej. No, ale taki jedynie może być język, który jest prostym narzędziem do przekazu informacji z jednego krańca planety na drugi…
KOCHAJ WŁOSKI ultima modifica: 2018-06-02T18:10:23+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *