ŚW. WALENTY

Walentynki są dniem najbardziej romantycznym w całym roku. Nie wszyscy jednak wiedzą, dlaczego właśnie w tym dniu świętuje się uczucie miłości. Po odpowiedź musimy się cofnąć aż do starożytności…
14 lutego 273 roku biskup miasta Terni, w środkowych Włoszech, niejaki Valentino, czyli Walenty, został skazany w wyniku prześladowań chrześcijan na ścięcie głowy. Dla Kościoła katolickiego Walenty stał się świętym męczennikiem. A po jakimś czasie został również patronem zakochanych, którym pomagał z pasją przez całe swe długie 97-letnie życie.
Jedna z legend głosi, że gdy  pewnego dnia Walenty usłyszał w pobliżu swego ogrodu kłócących się narzeczonych, ofiarował im różę i  poradził im, aby trzymając ją wspólnie za łodygę, modlili się do Boga o wieczną miłość. Po jakimś czasie narzeczeni powrócili do biskupa, prosząc go o pobłogosławienie ich małżeństwa, które okazało się później bardzo szczęśliwe. Gdy ta wiadomość rozpowszechniła się, przybywały do Walentego – każdego 14. dnia miesiąca – masowe pielgrzymki.
Był on również pierwszym duchownym, który udzielił ślubu pogańskiemu legioniście i młodej chrześcijance. Legenda głosi, że pogański Sabino, który zakochał się w Serapii, nie zraził się sprzeciwem jej rodziców: przyjął wiarę chrześcijańską i nie opuszczał swej ukochanej, nawet gdy nawiedziła ją niespodzianie śmiertelna choroba. Biskup Walenty, spełniając życzenie Sabina, udzielił mu ślubu z umierającą Serapią. W momencie błogosławieństwa, obydwoje szczęśliwi zakochani usnęli na wieczność.
Ponad dwa wieki po śmierci Walentego, w 496 r., papież Galezjusz I, anulując w Rzymie pogańskie i niemoralne święto Lupercalia, poświęcone bożkowi płodności Luperco, ustanowił dekretem nowe święto, związane właśnie z kultem św. Walentego, patrona narzeczonych. Przypada zawsze 14 lutego, w rocznicę męczeńskiej śmierci świętego.
Jeśli znajdziecie się w malowniczym regionie Umbrii, warto odwiedzić miasto Terni i znajdującą się tam bazylikę z relikwiami oraz grobem św. Walentego. Nad głównym wejściem do świątyni znajduje się witraż, na którym legendarni Sabino i Serapia otrzymują od Walentego błogosławieństwo.

To właśnie ten witraż widnieje na znaczku wyemitowanym przez pocztę wloską w dniu zakochanych.

Dzisiaj, w dobie poczty elektronicznej, tradycyjny znaczek pocztowy trąci wprawdzie myszką, ale czy list napisany odręcznie przez ukochanego/ukochaną i opatrzony takim znaczkiem nie sprawiłby Wam przyjemności? Mnie z pewnością tak!

ŚW. WALENTY ultima modifica: 2019-02-11T17:35:29+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *