CIAO SOKRATES! FILOZOFIA OPOWIEDZIANA DZIECIOM

Autor: Laura Vaioli
Tytuł: Ciao Sokrates!
Filozofia opowiedziana dzieciom
Wydawca: Salami Editore (2020)
Laura Vaioli urodziła się we Florencji, gdzie ukończyła filozofię. Pracowała w sektorze marketingu i komunikacji, a obecnie jest  dyrektorką Akademii Sztuk Wizualnych – TheSign Comics&Arts Academy. W czasie wolnym maluje i organizuje warsztaty i imprezy muzyczne dotyczące rocka.
Autorka przedstawia filozofię w sposób innowacyjny i prosty, w sam raz dla dzieci, którym przyjemnie będzie wyobrazić sobie Kanta jako skruszonego złodzieja czekolady lub innych filozofów w sytuacjach dziwnych czy zabawnych.

WPROWADZENIE

Co robi filozof?
Ta książka wprowadza w przystępny i barwny sposób do myśli filozoficznej 20 wielkich filozofów. Oczywiście wybitnych filozofów w historii ludzkości było o wiele więcej; tu dokonano jedynie selekcji.
Wiemy wszyscy, że nauczyciel naucza, malarz maluje, że stolarz wykonuje przedmioty w drewnie, a kucharz przygotowuje smaczne dania.
Nasuwa się więc spontaniczne pytanie: filozof… co robi?
Jeśli zapytamy o to dzieci, większość z nich odpowie: MYŚLI!
I odpowiedź jest słuszna, filozof jest myślicielem. Ale wszystkie istoty ludzkie (kto więcej, a kto mniej!) myślą. Różnica nie tkwi w samym fakcie myślenia (inaczej wszyscy bylibyśmy filozofami!), ale w sposobie myślenia.
Postaraliśmy się wyjaśnić, co myśli, i przede wszystkim jak myśli, filozof, i tak powstała stokrotka z trzema płatkami.

🔸 PIERWSZY PŁATEK:

FILOZOF MYŚLI O RZECZACH ABSTRAKCYJNYCH
Czyli o czym? Oto kilka przykładów: o upływie czasu, o sprawiedliwości, o naturze ludzkiej i esencji życia, o polityce, o zasadach dobra. Jego umysł szuka odpowiedzi na pytania  abstrakcyjne, nie konkretne. To nie znaczy jednak, że odpowiedzi, których filozof sobie udziela, nie służą w życiu codziennym, wręcz odwrotnie! Odkryjecie to właśnie w tej książce!

🔸 DRUGI PŁATEK:

FILOZOF MYŚLI GŁĘBOKO I Z ODDANIEM
Nie ma miejsc specyficznych do  myślenia o rzeczach abstrakcyjnych. Np. można o nich myśleć na przystanku autobusowym, w szkole, na basenie, lodowisku, w Nowym Jorku lub na dzwonnicy Giotta we Florencji. Filozof jednak nie zadowala się tylko tym, że przez jego umysł przepływają myśli. On chce je penetrować wciąż głębiej i  głębiej.
Jest gotów zrezygnować z wielu działalności po to, by skoncentrować się na swych złożonych myślach, i dlatego często wydaje się roztargniony. Jego umysł ciągle poszukuje odpowiedzi na głębokie pytania egzystencjalne.

🔸TRZECI PŁATEK:

FILOZOF STRUKTURALIZUJE MYŚL W TEORIĘ
Teoria jest zorganizowanym, i zgodnym z logiką, systemem informacji, czyli że go wszyscy mogą uznać za ważny, prawidłowy. Zróbmy prosty przykład z grą konstruktorską: filozof nie zadowala się jedynie zabawą klockami, układając je wg własnej fantazji, ale chce zrealizować „projekt ukończony”; chce napisać szczegółową instrukcję, aby ten projekt mógł zrekonstruować ktokolwiek, nawet po długim czasie, w jakiejkolwiek części świata.
Filozof chce pozostawić „model” własnej myśli.
Teraz jesteście już gotowi do przeczytania tego, co myślalało 20 filozofów – waszych nowych przyjaciół. I gotowi do trzymania na waszym nocnym stoliczku rośliny-filozofii, widząc jak ona rośnie obok Was, każdego dnia.
Dobranoc!
Oj nie, pomyliłam się, było to życzenie błędne 🙂
Dobrej lektury, dzieci!

FRAGMENT

UWAGA NA SOKRATINĘ

Pytania głębokie są nieznośne?

Bill i Leda nie wierzyli na własne oczy! Adam zbliżył się do plecaka Rebeki i przywłaszczył sobie jej karty Pokemon.
Rzecz straszna, bardzo brzydka.
Właśnie rozmawiali o tym fakcie w ogrodzie, gdy nagle usłyszeli za plecami głos nieznajomej dziewczynki: „To prawda, kraść to rzecz brzydka!” Bill obrócił się i  dodał: „Oczywiście, kto kradnie jest zły!”
Dziewczynka zbliżyła się i zapytała: „Co to znaczy czynić zło?” Tym razem odpowiedziała Leda. „Robić komuś rzecz niegodziwą dla własnego interesu, i robić to celowo”.
„Macie rację. Czy według was jest możliwe, że ktoś kradnie, nie czyniąc zła?” Bill: „Absolutnie nie! Ale czy można wiedzieć kim jesteś?”
Dziewczynka kontynuowała: „Załóżmy, że ktoś kradnie rzecz, która mogłaby wyrządzić szkodę temu, kto ją posiada, np. kradnie nóż dziecku…”
„No – powiedziała Leda – w tym przypadku, czyniąc rzecz złą, zrobiłoby się dobrą. Ale co to ma z tym wspólnego?” Tajemnicza dziewczynka odpowiedziała: „Załóżmy, że wasz kolega, który ukradł karty, usłyszał jak nauczycielka mówi, że będzie kontrolować plecaki i ukarze tych, co trzymają w nich karty… czy również w tym przypadku można powiedzieć, że jest zły?”
Bill i Leda nie pomyśleli. Ta dziewczynka była nieznośna, kazała myśleć o rzeczach, które zazwyczaj nie przychodzą do głowy. Zauważyli, że się oddala, więc Bill znów ją zapytał: „ech, przynajmniej nam powiesz kim jesteś?! „
„Moje imię to Sokratesina, jestem nieznośna jak komar, ale pożyteczna jak pszczoła! Starajcie się nie zadowalać nigdy pierwszą rzeczą, która wam przychodzi na myśl! Cześć przyjaciele! (…)”.
🛑Sokrates jest filozofem, który  inspiruje tę historię. Urodzony w Grecji, w Atenach, w V wieku p. n. e., spędził całe życie na stymulowaniu w osobach, przede wszystkim młodych, aktywnej krytycznej myśli. Ktokolwiek z nim rozmawiał, odkrywał u siebie, jak często brał za pewnik rzeczy, które wcale nie były prawdziwe, dochodząc w ten sposób do wniosku, że zamiast utykać we własnych przekonaniach, należałoby nigdy nie przestawać uczyć się i poznawać.

CO TO JEST MĄDROŚĆ?

Sokrates miał ideę rewolucyjną:
Zapytano go: „Kto jest mądry?”
I on odpowiedział:
MĄDRY
       =
KTO WIE, ŻE NIE WIE
Kto wie, że nie wie,
szuka dalej…
Kto się zatrzymuje, jest stracony!
CIAO SOKRATES! FILOZOFIA OPOWIEDZIANA DZIECIOM ultima modifica: 2020-09-12T18:01:54+00:00 da Mariola Gladysz

Post Author: Mariola Gladysz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *