KSIĘGARNIA

Wielu czytelników w Polsce zapewne nie zna utworów literackich, które proponuję poniżej, ponieważ ich dotąd nie przetłumaczono.
Po raz pierwszy w wersji polskiej można przeczytać je TUTAJ.
Są to dzieła klasyków włoskiej literatury.

Miłej lektury!

 

Cnota Checchiny

Matilde Serao
Format PDF
„Cnota Checchiny” autorstwa  Matilde Serao (1856 – 1927) jest – tak jak słynna „Pani Bovary” Gustawa Flauberta – literackim portretem „gorszej” kobiety. Bohaterka książki, Checchina, jest kimś bez tożsamości – tak w środowisku rodzinnym, jak i społecznym. Jest słaba i bezwolna, sfrustrowana emocjonalnie. Jest zredukowana do roli, jaką pełni w małżeństwie. Musi zaaprobować brak swej tożsamości, jeśli chce uchodzić za dobrą żonę.
POBIERZ GRATIS

Złote pomarańcze i inne baśnie

Luigi Capuana
Format PDF
Ten ebook od niedawna znajduje się w zbiorach Biblioteki i Muzeum L. Capuany w Mineo na Sycylii, dzięki uprzejmości i zainteresowaniu dyrektora tamtejszej placówki dr Aldo Ficherara. 
Luigi Capuana (1839 – 1915) był sycylijskim pisarzem i dziennikarzem.
„Te baśnie narodziły się następująco: po napisaniu jednej – dla pewnego drogiego mi malca, który domagał się ode mnie jakiejś ładnej historyjki – przyszedł mi do głowy pomysł, by napisać jeszcze kilka innych, dla moich wnuków. W tym okresie chorowałem trochę, byłem smutny i apatyczny, co mnie bardzo przygnębiało. Więc nie możecie sobie wyobrazić radości, jaką odczułem, gdy w mojej wyobraźni zaczął wyłaniać się ten cudowny świat z wróżkami…”
POBIERZ GRATIS

Kto nie ma odwagi, niech nie idzie na wojnę

Carlo Collodi
Format PDF
Pinokia – drewnianego pajacyka ze słynnej książki Claudia Collodiego – znają wszyscy. Również różową małpkę Pipi („Małpiszonek Pipi” wyd. W.A.B.) poznało wielu młodych czytelników w Polsce. Ale nikt jeszcze nie zna sympatycznego – choć niepozbawionego wad – Leonka, który lubi bawić się w wojnę. Posiada on nawet mundur generalski i dowodzi armią złożoną z jego pięciu małych kuzynów.
POBIERZ GRATIS

Litera U (manuskrypt pewnego szaleńca)

Iginio Ugo Tarchetti 
Format PDF
Autor nie jest w Polsce zbyt znany. Jego książki nie doczekały się u nas przekładów. Natomiast w literaturze włoskiej I. U. Tarchetti zajmuje pozycję ważną. Był czołowym przedstawicielem cyganerii mediolańskiej. Żył tylko 30 lat, ale zostawił po sobie oryginalną spuściznę literacką. Jego najsłynniejszą powieścią jest „Fosca”, na której podstawie powstał film „Pasja miłości” (reż. Ettore Scola), wyświetlony na 34. Festiwalu w Cannes i wielokrotnie nagradzany w konkursach.

Bohater „Litery U” opowiada swe koszmarne życie (w szkole, w życiu dorosłym) naznaczone dziwną obsesją…
POBIERZ GRATIS

Morderstwo z ulicy Belpoggio

Italo Svevo
Format PDF
Italo Svevo urodził się w tym samym roku – 1861 – w którym zjednoczyły się Włochy. Svevo zajmuje chlubne miejsce wsród tak prestiżowych pisarzy włoskich jak: Verga, D’Annunzio, Pascoli, Ungaretti. Kilka lat temu odkryto go na nowo w USA, gdzie  wznowiono jego czołowe powieści i poświęcono mu artykuły w „New York Times” i in.

„Morderstwo z ulicy…” to równolegle kryminał i powieść psychologiczna.
POBIERZ GRATIS

 

Opowiadanie świąteczne

Carlo Collodi
Format PDF
Carlo Collodi, właściwie Carlo Lorenzini (1826-1890), wsławił się przede wszystkim książką o Pinokiu (Pinocchio), która ukazała się aż w 240 językach świata. Dzięki tej książce pisarz z Florencji stał się autorem najsłynniejszej historii świata! Ale jego twórczość obejmuje również inne utwory, jak np. „Opowiadanie świąteczne”.
Jest to urocza historyjka o hrabinie Marii i jej trójce dzieci, które na kilka dni przed Bożym Narodzeniem muszą zadecydować jak najlepiej wydać swe oszczędności.
POBIERZ GRATIS

Dwie opowiastki dwóch zapomnianych autorek

Maria Pia Sorrentino
Mimì Menicucci
Format PDF
Maria Pia Sorrentino i Mimì Menicucci to dwie nieżyjące już autorki, które kiedyś były we Włoszech znane, czytane i cieszyły się dużą popularością. Niestety, dzisiaj zapadły w zapomnienie. Ich krótkie opowiastki spodobają się z pewnością dzieciom, ale ujmą swym wdziękiem również dorosłych.

POBIERZ GRATIS

KSIĘGARNIA ultima modifica: 2019-06-17T10:47:52+00:00 da Mariola Gladysz