Modowe inspiracje

ŻÓŁTY DA SIĘ LUBIĆ

Ten kolor jest przyjacielem! Poprawia humor, napawa optymizmem (może dlatego, że przypomina słońce) i przyciąga wzrok, gdy się go nosi.

„Yellow look” może być totalny lub przełamany innymi kolorami, z którymi łączy się bez większych problemów.
Żywy, wesoły, słoneczny i beztroski – czy jest kolor, który lepiej niż żółty reprezentuje lato?

GROSZKI I KWIATY

Dzięki tym wzorom nasz look w sezonie ciepłym będzie kolorowy, romantyczny i – jeśli groszki i kwiaty połączymy razem – ciut ironiczny!
Szczególnie groszki – które wraz z pepitką i kwiatami dominowały już w modzie lat 50-tych, tj. w modzie cudownie kobiecej! – przechodzą dziś  swój renesans.
Groszki są radosne i wdzięczne. A przy odpowiednich dodatkach stosowne na każdą okazję: do pracy, do restauracji, na randkę, a także na przyjęcie ślubne. I możemy je nosić bez względu na wiek!

DŻINS…

Czy wyszedł z mody? Wręcz przeciwnie, przeżywa swój renesans, i to w wersji TOTAL! Dżins nie jest już jedynie synonimem spodni czy koszuli.

Tendencją jest być ubranym na dżinsowo od stóp do głowy: od butów poprzez sukienkę, kurtkę, torebkę, aż po czapkę. Wszystko rygorystycznie RAZEM (jak na zdjęciach – Liu Jo i Armani) dżins+dżins+dżins. Jednym słowem total dżins! Natomiast mniej rygorystycznym pozostawmy „jedynie” dżinsowe spodnie, które jak zawsze pozwolą czuć się młodo.

NA RÓŻOWO

Foto: pinterest.com
Foto: pinterest.com

Różu w rozmaitych odcieniach nie brakuje na sklepowych  półkach, szczególnie wiosną i latem. Z czym go łączyć? Róż dobrze wygląda z dżinsem, szczególnie jasnym, i również z czernią, bielą oraz z popielatym. Natomiast tym, którzy lubią efekty kolorystyczne nieszablonowe, spodoba się na pewno połączenie różu… z różem, ale z różem w innej tonacji, np. z fuksją. I dlaczego nie, również z czerwienią lub pomarańczem? Efekt zapewniony!

W KOLORACH ZIEMI

Beż i popielaty mają to wspólnego, że obydwa są kolorami neutralnymi, kolorami ziemi, przez co niektórym może się wydawać, że ich połączenie jest  nudne i nieznaczące. Natomiast prawda jest taka, że beż i popielaty tworzą razem aurę delikatności oraz elegancji i dają – jako kolory ziemi – wrażenie spokoju i harmonii. Jeśli dołoży im się akcesoria w wyrazistych i świetlnych kolorach (np. białe buty) stają się b. glamour!

UROCZYŚCIE

Świąteczne akcesoria, choćby najskromniejsze (patrz na ubraną butelkę wina) bardzo pomagają w tym, aby dom oddychał specjalną atmosferą! I również my, naszym wyglądem, możemy w tym dopomóc. Jakikolwiek jest nasz styl – casual (np. sweter z reniferami) czy elegancki (np. sukienka w czerwieni) – ma on wkład w wyjątkowość atmosfery. Nie zapomnijmy jednak o rzeczy najważniejszej… o słusznym klimacie wewnatrz nas.

POPIELATY, ALE NIE „SZARY”

Armani Jeans

Często widzę na wystawach rzymskich sklepów następujące kolory zestawione razem: czerwień, czerń, biel i… POPIELATY – jakżeż często niedoceniany, a natomiast genialny. To właśnie ten kolor w kolekcjach Re Giorgia, czyli króla Jerzego – jak się nazywa we Włoszech Armaniego – stał się  wielkim protagonistą. Istnieje nawet specjalny termin: „greige” Armaniego.

Niektórzy uważają kolor popielaty za smutny, nijaki, po prostu „szary”. Owszem, nie wyróżnia się on już z daleka (i chyba właśnie dlatego zawładnął sercem nie lubiącego ostentacji Armaniego), ale jest elegancki, dyskretny i uniwersalny. Może on być, niezależnie od tego, czy jest jasny jak gołąb czy ciemny jak asfalt, protagonistą sam w sobie lub po prostu tłem dla innych kolorów: zdecydowanych lub pastelowych. Jego genialność tkwi w prostocie.

Foto: pinterest.com

A MOŻE BY TAK PONCZO?

Recepta na zimne czy chłodne i ponure dni? Oczywiście kolorowy sweter! Tu, we Włoszech, temperatury późną jesienią pozwalają nierzadko na chodzenie w samym swetrze lub z nałożoną na niego puchową kamizelką. No i też często narzuca się na sweter (najlepiej typu „dolcevita” – patrz poniżej) PONCZO.

A propos poncza: było ono jednym z symboli lat 70 i teraz przechodzi swą „drugą młodość”.
Paula Alonso

Istnieją rozmaite modele i wersje: lekkie i ciężkie (mogące zastąpić przy mrozach solidne płaszcze lub je dodatkowo „wesprzeć”) oraz jednokolorowe

Foto: etsy.com
i wzorzyste. Mnie podobają się najbardziej poncza ze sklepów etnicznych – w żywych kolorach, z oryginalnymi motywami i często z modnymi pomponami lub frędzlami. Świetnie wyglądają z dżinsami i kozakami.
Niezastąpiony w tym okresie jest równiez sweter „DOLCEVITA”
(męski i damski). czyli dopasowany wysoki golf – nosił taki Marcello Mastroianni w filmie „Dolce vita”, stąd jego nazwa –

który otula przyjemnie ciało i, co ważne, „nie przeszkadza” pod ponczem, żakietem, czy – w przypadku mężczyzn – pod marynarką. Bo mężczyźni we Włoszech powszechnie używają dopasowanego golfu pod marynarką (patrz po lewej), co jest zestawieniem prostym i eleganckim.

CZERŃ I GRANAT

Zazwyczaj unikamy łączenia czerni z granatem, bo wpojono nam, niemal od dzieciństwa, że jest to kombinacja kolorów przypadkowa i niegustowna. Natomiast to połączenie funkcjonuje perfekcyjnie! Widziałam niedawno  na ulicy efektowną dziewczynę, która miała na sobie szerokie czarne spodnie (a do nich buty czarno-granatowe) oraz dopasowany dżinsowy żakiecik z granatowego denimu.
Czerń i granat (granat navy, granat indygo itd.) kreują razem efekt nieszablonowy. Może więc nadszedł czas, byśmy się rozstali (choć na chwilę!) z naszym ulubionym „total black”, czyli „całkiem na czarno” i spróbowali połączyć czerń z granatem?

TOREBKI MINI I MIKRO

Czy duże rozmiary przeszły do lamusa? Oczywiście nie! Ale te malutkie torebki i plecaczki (patrz na zdjęciach), są jedną z tendencji i kolejnym „must have” („muszę  mieć”).

Są małe, czasem wręcz miniaturowe (jakby dziecięce) i w różnych stylach.

I pomimo że nie mieszczą się w nich  różne „nieodzowne” drobiazgi, które  nosimy w torbach i plecakach o dużych rozmiarach, na ulicach widzi się ich sporo. Bo czego nie robi się dla mody!

SZYKOWNY POMPON!

Pompony na butach, torebkach, paskach, na swetrach, szalikach, czapkach itp.  Pompony są kolorowe (a więc wesołe) lub czarne (eleganckie), no i przede wszystkim bardzo szykowneTa tendencja – zapożyczona z mody etnicznej – wielu osobom się podoba. A młodzieńcze zimowe czapki z pomponem (często z pomponem z futerka – oczywiście sztucznego) uwielbiają nosić nawet starsze panie. 
 
Możemy sami stworzyć kreację z pomponem, dołączając to  sympatyczne akcesorium do… do czego? W jakim kolorze? Zależy od naszego humoru i… fantazji. Zdjęcia też mogą być dobrą inspiracją.

Modowe inspiracje ultima modifica: 2017-10-10T17:38:57+00:00 da Mariola Gladysz